Një palë shpërthime goditën qytetin e Bejrutit

lebanon, beirut, lebanese, arabic, arab, egypt, vintage, dubai, jordan, middle east, retro, syria, uae, typography, qatar, iraq, habibi, middle eastern, fairouz, music, kuwait, saudi arabia, emirates, nostalgia, calligraphy, language, quotes, morocco, beyrouth, cedar, explosion, anime, my hero academia, manga, bakugou, bakugo, boku no hero academia, kacchan, deku, bnha, mha, japan, all might, megumin, fire, red, retro, konosuba, city, katsuki bakugou, apocalypse, katsuki, boom, cute, izuku, midoriya, funny, lord explosion murder, akira, hero

Më 4 gusht 2020, një sasi prej rreth 2750 tonësh metrikë nitrat amoniumi, e ruajtur në mënyrë të pasigurt në portin e Bejrutit, Liban u ndez dhe shkaktoi një shpërthim masiv të rendit të lartë që shkatërroi pjesë të mëdha të qytetit antik.

𝐁𝐞𝐢𝐫U𝐭 2020

Një çift shpërthimesh, i dyti shumë më i madh se i pari, goditën qytetin e Bejrutit herët në mbrëmje të së martës, duke vrarë të paktën 154 njerëz, duke plagosur më shumë se 5,000 dhe duke shkaktuar dëme të shumta. Më shumë se 1,000 njerëz janë shtruar në spital dhe 120 ishin ende në gjendje kritike të premten, sipas ministrit të shëndetësisë të Libanit, Hamad Hassan.

Shpërthimi i dytë dërgoi një shtëllungë të kuqërremtë lart mbi portin e qytetit dhe krijoi një valë goditëse që thyente xhamin për milje. Pavarësisht një operacioni të madh kërkimi, dhjetëra ende besohet se janë të zhdukur në qytetin, kryeqytetin e Libanit, në bregun lindor të Mesdheut.

Ndërsa autoritetet bashkojnë atë që ndodhi, këtu është një vështrim në atë që ne dimë dhe çfarë nuk dimë.

Çfarë i shkaktoi shpërthimet?
Shkaku i saktë mbetet i paqartë, por një zjarr shkatërroi një magazinë portuale rreth orës 18:00. Pati dy shpërthime, një më i vogël që u pasua pak sekonda më vonë nga një shpërthim më i madh që shkatërroi pjesë të qytetit.