ବେରୁଟ ସହରକୁ ଏକ ବିସ୍ଫୋରଣ ବିସ୍ଫୋରଣ କରିଥିଲା ​​|

lebanon, beirut, lebanese, arabic, arab, egypt, vintage, dubai, jordan, middle east, retro, syria, uae, typography, qatar, iraq, habibi, middle eastern, fairouz, music, kuwait, saudi arabia, emirates, nostalgia, calligraphy, language, quotes, morocco, beyrouth, cedar, explosion, anime, my hero academia, manga, bakugou, bakugo, boku no hero academia, kacchan, deku, bnha, mha, japan, all might, megumin, fire, red, retro, konosuba, city, katsuki bakugou, apocalypse, katsuki, boom, cute, izuku, midoriya, funny, lord explosion murder, akira, hero

ଅଗଷ୍ଟ 4, 2020 ରେ, ଲେବାନନ୍ ବେରୁଟ୍ ବନ୍ଦରରେ ପ୍ରାୟ 2750 ମେଟ୍ରିକ୍ ଟନ୍ ଆମୋନିୟମ୍ ନାଇଟ୍ରେଟ୍ ର ଏକ କ୍ୟାଚ୍ ଗଚ୍ଛିତ ହୋଇ ଏକ ବୃହତ ହାଇ ଅର୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ କରିଥିଲା ​​ଯାହା ପ୍ରାଚୀନ ସହରର ବଡ଼ ଅଂଶକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲା |

𝐁𝐞𝐢𝐫U𝐭 2020

ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବାଇରୁଟ ସହରରେ ଏକ ବିସ୍ଫୋରଣ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟି ମଙ୍ଗଳବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅତି କମରେ 154 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, 5000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ୟାପକ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇଛି। ଲେବାନାନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମାଦ ହାସନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ 1000 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ 120 ଜଣଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ବିସ୍ଫୋରଣ ସହରର ବନ୍ଦର ଉପରେ ଏକ ବିଲିଙ୍ଗ୍, ଲାଲ ରଙ୍ଗର ପ୍ଲୁମ୍ ପଠାଇଲା ଏବଂ ଏକ ଶକ୍ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କଲା ଯାହା ମାଇଲ୍ ମାଇଲ୍ ଗ୍ଲାସକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥିଲା | ଏକ ବିଶାଳ ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ୍ ସତ୍ତ୍, େ ମଧ୍ୟଭାଗର ପୂର୍ବ ଉପକୂଳରେ ଥିବା ଲେବାନନର ରାଜଧାନୀ ସହରରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି |

ଯାହା ଘଟିଲା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏକତ୍ର ହୋଇଗଲେ, ଆମେ ଯାହା ଜାଣୁ ଏବଂ କଣ କରୁନାହୁଁ ତାହା ଉପରେ ଏକ ନଜର |

ବିସ୍ଫୋରଣର କାରଣ କଣ?
ଏହାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ପ୍ରାୟ 6 ଟା ସମୟରେ ଏକ ବନ୍ଦର ଗୋଦାମରେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିଛି | ଦୁଇଟି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା, ଗୋଟିଏ ଛୋଟ ଯାହା ସେକେଣ୍ଡ ପରେ ଏକ ବୃହତ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ସହରର ଅନେକ ଅଂଶକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲା |