বেইৰুট চহৰত এযোৰ বিস্ফোৰণ সংঘটিত হয়

lebanon, beirut, lebanese, arabic, arab, egypt, vintage, dubai, jordan, middle east, retro, syria, uae, typography, qatar, iraq, habibi, middle eastern, fairouz, music, kuwait, saudi arabia, emirates, nostalgia, calligraphy, language, quotes, morocco, beyrouth, cedar, explosion, anime, my hero academia, manga, bakugou, bakugo, boku no hero academia, kacchan, deku, bnha, mha, japan, all might, megumin, fire, red, retro, konosuba, city, katsuki bakugou, apocalypse, katsuki, boom, cute, izuku, midoriya, funny, lord explosion murder, akira, hero

২০২০ চনৰ ৪ আগষ্টত লেবাননৰ বেইৰুট বন্দৰত অস্বস্তিকৰভাৱে জমা হৈ থকা প্ৰায় ২৭৫০ মেট্ৰিক টন এমোনিয়াম নাইট্ৰেটৰ এটা কেচত জ্বলি উঠে আৰু এক বৃহৎ হাই অৰ্ডাৰ বিস্ফোৰণৰ সূচনা হয় যিয়ে প্ৰাচীন চহৰখনৰ বৃহৎ অংশ ধ্বংস কৰে।

𝐁𝐞𝐢𝐫U𝐭 2020

মঙলবাৰে সন্ধিয়া বেইৰুট চহৰত প্ৰথমটোতকৈ বহু ডাঙৰ দ্বিতীয়টো বিস্ফোৰণৰ জোৰা সংঘটিত হয় আৰু কমেও ১৫৪ জন লোকৰ মৃত্যু হয়, ৫ হাজাৰতকৈ অধিক লোক আহত হয় আৰু ব্যাপক ক্ষতিসাধন হয়। লেবাননৰ স্বাস্থ্যমন্ত্ৰী হামাদ হাছানে জনোৱা মতে, ১০০০ৰো অধিক লোকক চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰা হৈছে, আৰু শুকুৰবাৰেও ১২০ জনৰ অৱস্থা এতিয়াও সংকটজনক হৈ আছে।

দ্বিতীয়টো বিস্ফোৰণে চহৰখনৰ বন্দৰৰ ওপৰত ওখকৈ এটা ঢৌৱা, ৰঙা ৰঙৰ ঢৌ পঠিয়াই দিলে আৰু এটা শ্বক ৱেভৰ সৃষ্টি কৰিলে যিয়ে কাঁচক মাইলমান ভাঙি পেলালে। বৃহৎ অনুসন্ধান অভিযান চলোৱাৰ পাছতো ভূমধ্য সাগৰৰ পূব উপকূলৰ লেবাননৰ ৰাজধানী চহৰখনত এতিয়াও কেইবা ডজন লোক সন্ধানহীন হোৱাৰ সন্দেহ কৰা হৈছে।

কৰ্তৃপক্ষই কি হৈছিল তাক টুকুৰা টুকুৰ কৰি থকাৰ সময়তে আমি কি জানো আৰু কি নজনা তাক চাওঁক।

বিস্ফোৰণৰ কাৰণ কি?
সঠিক কাৰণ এতিয়াও নিৰ্ণয় কৰা হোৱা নাই যদিও প্ৰায় ৬ p.m. দুটা বিস্ফোৰণ হৈছিল, এটা সৰু বিস্ফোৰণৰ পিছত কেইছেকেণ্ডমানৰ পিছত এটা ডাঙৰ বিস্ফোৰণ হৈছিল যিয়ে চহৰখনৰ কিছু অংশ ধ্বংস কৰি পেলাইছিল।