Пар експлозии го погодија градот Бејрут

lebanon, beirut, lebanese, arabic, arab, egypt, vintage, dubai, jordan, middle east, retro, syria, uae, typography, qatar, iraq, habibi, middle eastern, fairouz, music, kuwait, saudi arabia, emirates, nostalgia, calligraphy, language, quotes, morocco, beyrouth, cedar, explosion, anime, my hero academia, manga, bakugou, bakugo, boku no hero academia, kacchan, deku, bnha, mha, japan, all might, megumin, fire, red, retro, konosuba, city, katsuki bakugou, apocalypse, katsuki, boom, cute, izuku, midoriya, funny, lord explosion murder, akira, hero

На 4 август 2020 година, складиште од приближно 2750 метрички тони амониум нитрат несигурно складирано во пристаништето Бејрут, Либан, се запали и предизвика голема експлозија од висока нарачка која уништи големи делови од античкиот град.

𝐁𝐞𝐢𝐫U𝐭 2020

Пар експлозии, втората многу поголема од првата, го погодија градот Бејрут рано вечерта во вторникот, при што загинаа најмалку 154 луѓе, беа повредени повеќе од 5.000 и предизвикаа голема материјална штета. Повеќе од 1.000 луѓе се хоспитализирани, а 120 сè уште се во критична состојба во петокот, според министерот за здравство на Либан, Хамад Хасан.

Втората експлозија испрати разгорена, црвеникава прачка високо над пристаништето во градот и создаде ударен бран кој го скрши стаклото со километри. И покрај огромната операција за пребарување, се верува дека десетици се уште се водат како исчезнати во градот, главниот град на Либан, на источниот брег на Средоземното Море.

Додека властите го спојуваат она што се случи, еве да погледнеме што знаеме, а што не.

Што ги предизвика експлозиите?
Точната причина останува неутврдена, но пожар опустоши пристанишен магацин околу 18 часот. Имаше две експлозии, една помала по која неколку секунди подоцна уследи поголема експлозија која уништи делови од градот.