Денес зборуваме за промени, иновации и усвојување.

color tv came out in Italy in 1970s

Кога телевизорот во боја излезе во Италија во 1970-тите, локалните власти ги отповикаа повеќето телевизори тврдејќи дека не направиле доволно тестирање и дека може да бидат штетни за гледачите. Можеби беа во право, можеби не. Поентата е дека тоа беше непушачка технологија што владата се обиде да ја регулира бидејќи тие не ја разбираа.

Друг пример е интернетот.

Прво се сметаше за „минлива мода“, а потоа масовно прифатена од сите со паметен телефон или лаптоп во целиот збор.

Се сеќавам дека Бил Гејтс во едно интервју во шоуто на Дејвид Летерман беше исмејуван затоа што објаснуваше што е интернет и како тој ќе го промени светот.

Бил: „[Интернетот] станува место каде што луѓето можат да објавуваат информации […], да испраќаат електронски пораки…“

Интервјуерот: „Пред неколку месеци беше објавено големо откритие дека на интернет […] ќе емитуваат бејзбол натпревар […] и јас само си помислив „дали радиото ѕвони? „…..

Бил: „Можеш да го слушаш кога сакаш“

Интервјуерот: „Дали магнетофоните ѕвонат?“

… и така натаму. Искрено беше болно да се гледа, но Бил се смееше. Не со него, туку кај него.

Знаете каде одам со ова, но сакам да ви кажам кристално јасно.

Смирено верувам дека секогаш кога се вклучени големи иновации, луѓето се плашат.

Луѓето ќе се обидат да го одбранат статус квото бидејќи „промената“ ги плаши луѓето. Менувањето на работните места, менувањето домови, менувањето партнери (lol) е страшно чувство бидејќи сме програмирани да бараме сигурност и да останеме во нашата комфорна зона.

Ако нашите предци најдоа добра пештера, со многу извори на храна, немаше потреба да „излегуваат од нивната комфорна зона“ и да се борат со некои лавови за да го обезбедат нивниот следен оброк.

Промената е страшна и оваа технологија е тешко да се разбере. Некои луѓе се обидуваат да го разберат, но искрено е тешко. Јас сум во овој простор многу години и сè уште учам нови работи секојдневно.

Нови механизми за консензус, различни типови блокчејн, валидатори, делегатори, рудари, има стапка, стимулации, пророци, итн итн. Колку повеќе учите, толку повеќе сакате да научите и толку повеќе сфаќате дека има повеќе да научите.

Ова значи дека повеќето луѓе едноставно ќе го избришат бидејќи не сакаат да ја користат моќта на мозокот за да го разберат.

Дозволете ми да го разјаснам ова: сосема е во ред да не сакате да го научите тоа. Не знам како функционираат е-поштата, а сепак ги користам секојдневно.

Не знам како всушност функционира интернетот, а сепак, повторно, го користам секој ден.

Истото со телефонски повици, СМС пораки, телевизори итн.

Тоа, рече, потребно е време да се навикне на нова технологија и затоа луѓето се чудат.

Повеќето луѓе едноставно ќе го отфрлат бидејќи не им се допаѓа она што не го разбираат, додека не сфатат дека можат да почнат да ја користат технологијата без навистина да знаат што се крие зад неа.

Верувам дека се уште сме рано. Од денес, на просечниот корисник му е прилично тешко да постави паричник, да ја запише основната фраза, да се вклучи во децентрализирани финансиски протоколи, $AAVE , Uniswap, Pancakeswap, Curve, потоа да го најде вистинскиот провајдер за обложување, потоа да испраќа токени помеѓу паричниците итн.

Како што е сега, не е подготвено да им се допадне на милијарди луѓе, и ова е добра работа. Тоа е добра работа бидејќи штом компаниите ќе почнат да се фокусираат на фокусираноста на клиентите и искуството, секој ќе сака да биде дел од тоа.

Ќе се раѓаат нови компании на блокчејн, ќе се обезбедат нови услуги. Веб3 е за префрлување на моќта од големите корпорации на корисниците и тоа се случува токму пред нашите очи.

$BTC и $ETH не се инвестиции за 1 година. Овие технологии ќе го променат светот каков што го знаеме и ќе наидат на отпор од истите луѓе кои имаат најголема корист од инфлаторниот свет базиран на фиат.

Јас сум подготвен да тргувам и инвестирам во гореспоменатото крипто во следната деценија, а можеби дури и повеќе од тоа.

Со сето ова кажано, не секој крипто е ист, исто како што не е секоја акција иста.

Споредувањето на BTC со TurtleCoin е исто како да се споредува $ TSLA (Tesla Motors, Inc.) (Tesla Motors, Inc.) со Theranos. И има причина зошто Теранос нема тикер.

Bitcoin cryptocurrency – Bitcoin BTC Sticker

Bitcoin cryptocurrency - Bitcoin BTC Sticker Sticker
Bitcoin cryptocurrency – Bitcoin BTC Sticker
Вградена 3-слојна шапка, татко шапка, подлога за биро, детска маска, магнет, капа за бејзбол, подлога за глушец, подлога за кучиња, бандана за миленичиња, ќебе за миленичиња, подлога за мачка, активна маичка, бејзбол маичка со ракави, класична маичка , Графичка маичка, лесна хауба, лесна маичка, маица со долги ракави, долга маичка, врвна маичка, пуловер дуксер, пуловер дуксер, танкер со тркач, горен дел без ракави, есенцијална маичка, три -мешавина на маичка, маичка со врат, маица со патент, фустан со а-линија, горен дел од шифон, монтирана маичка, вградена маичка, вградена маичка со деколте, графички фустан за маичка, хеланки , мини здолниште, врвна маичка, маичка за опуштено фитирање, налепница, сјајна налепница, кожа за лаптоп, ракав за лаптоп, проѕирна налепница, кожа за iPad, футрола за прицврстување за iPad, кожа за iPhone, футрола за прицврстување за iPhone, мека футрола за iPhone, цврста футрола за iPhone Футрола, паричник за iPhone, Samsung Galaxy Skin, Samsung Galaxy Snap футрола, Samsung Galaxy мека футрола, Samsung Galaxy Tough футрола, уметничка табла за печатење, уметничко печатење, печатење на платно