චිත්තවේග චුම්බක රෝදය “එය ගයන්න.”

Wheel Of Emotions Magnet

විද්‍යුත් චුම්භක ප්‍රේරණයේ සංසිද්ධිය. ෆැරඩේගේ නීතිය – සිංහල

විද්‍යුත් චුම්භක ප්‍රේරණය පිළිබඳ සංසිද්ධිය මයිකල් ෆැරඩේ සහ ජෝසෆ් හෙන්රි විසින් සොයා ගන්නා ලදී, විද්‍යුත් චුම්භක ප්‍රේරණය පිළිබඳ සංසිද්ධිය ඉස්මතු කරන පළමු අත්හදා බැලීමේ ප්‍රතිඵල 1931 දී ෆැරඩේ විසින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලදී. විද්‍යුත් චුම්භක ප්‍රේරණයේ සංසිද්ධිය සමන්විත වන්නේ කාලය වෙනස් වන චුම්බක ප්‍රවාහයක් මගින් හරස් කරන ලද පරිපථයක ප්‍රේරිත විද්‍යුත් චලන වෝල්ටීයතාවයක් සහ ප්‍රේරිත ධාරාවක් පෙනුමෙනි. සංසිද්ධිය නිදර්ශනය කරන සරල අත්හදා බැලීමක් රූප සටහන 1 හි පෙන්වා ඇත. අපි සංවෘත පරිපථයක් සාදනු ලබන මිලිමීටරයක් ​​සම්බන්ධ කරන පර්යන්තවල දඟරයක් ඇත. අපි මෙම පරිපථය ආසන්නයේ චුම්බකයක් ගෙන එයි. චුම්බකය නිශ්චලව පවතී නම්, ammeter ධාරාවක් නොපෙන්වයි. දඟරය අතර චුම්බකය එහා මෙහා ගෙන ගියහොත් ඇමීටරයේ ඉඳිකටුවක් හැරෙන්නේ නම්, මෙම පද්ධතිය (දඟර + චුම්බක) විද්‍යුත් උත්පාදකයක් ලෙස ක්‍රියා කරන බව පෙන්නුම් කරන ප්‍රේරිත ධාරාවක් නම් ධාරාවක් දඟර පරිපථයේ පවතින බව පෙන්නුම් කරමින් ඇමීටරයේ ඉඳිකටුවක් අපගමනය වේ. වෝල්ටීයතා ප්‍රේරිත විදුලි මෝටර ලෙසින් පෙනේ.

Legea lui Faraday
රූපය 1
  • A. මැග්නට් විවේකයේ
  • B. මැග්නට් වමට ගමන් කරයි
  • C. මැග්නට් දකුණට ගමන් කරයි

ලෙන්ස්ගේ රීතිය
ප්‍රේරිත ධාරාවේ දිශාව චුම්බකයේ චලනය හා චුම්බකයේ ධ්‍රැව දඟරය දෙසට නැඹුරු වන ආකාරය සම්බන්ධ වේ. ප්‍රේරිත ධාරාවේ සහ ප්‍රේරිත විද්‍යුත් චලන වෝල්ටීයතාවයේ දිශාව තීරණය කරන රීතිය Lenz ගේ නියමය ලෙස හඳුන්වනු ලබන අතර එය පහත පරිදි දක්වා ඇත: ප්‍රේරිත විද්‍යුත් චුම්භක වෝල්ටීයතාවය සහ ප්‍රේරිත ධාරාව ප්‍රේරක චුම්භක ක්ෂේත්‍රයේ විචලනයට විරුද්ධ වන ආකාරයේ හැඟීමක් ඇත (එය සංසිද්ධියට හේතුව). රූප සටහන 1 හි විස්තර කර ඇති අත්හදා බැලීම සඳහා Lenz ගේ රීතිය භාවිතා කිරීම පහත දැක්වේ. රූප සටහන 2 හි දඟර හැරීම් අතර N ධ්‍රැවය සමඟ චුම්බකය ඇතුල් වේ. ප්‍රේරක චුම්බක ක්ෂේත්‍ර B ප්‍රේරකය වමට නැඹුරු වන අතර දඟරය හරහා වැඩි ප්‍රවාහයක් ඇති කරයි. Lenz ගේ රීතියට අනුව, ප්‍රේරිත චුම්භක ක්ෂේත්‍රය B මෙම වැඩිවීමට විරුද්ධ වීමට ප්‍රවාහයක් ඇති කළ යුතුය, එනම් ප්‍රේරක B ට ප්‍රතිවිරුද්ධ දිශාවට විය යුතුය. එබැවින්, දඟරය හරහා ප්‍රේරිත ධාරාවට එවැනි දිශාවක් තිබිය යුතු අතර එය B ප්‍රේරකයේ වැඩි වීමට ප්‍රේරිත B ඇති කරයි.

Faraday's law චුම්බකය ඇතුල් වේ
රූපය 2

චිත්තවේග චුම්බක රෝදය වචන ලැයිස්තුව

කනස්සල්ලට, යටපත් වූ, බියට පත්, බියට පත්, කම්පනයට, යටපත් වූ, බලාපොරොත්තු සුන් වූ, ප්‍රහේලිකාවට, විස්මයට, ගෞරවාන්විත, උද්යෝගිමත්, ජවසම්පන්න, නිදහස් වූ, ප්‍රීතිමත්, විනෝදජනක, විනෝදජනක, සෙල්ලක්කාර, විවෘත, ආශ්වාදයක්, උදාසීන, උදාසීන, උදාසීන, උදාසීන, උදාසීන, අවදානමට ලක්විය හැකි, බල රහිත, අස්ථි, නොසලකා හැරීම, නින්දිත, නොසන්සුන්, කුරිරු, වෛරය, කෝපාවිෂ් ,, ෙනොවන, විනාශකාරී, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, නිර්ණායක, අවාසනාවන්ත, නිර්ණායක, අවාසනාවන්ත, නිර්දෝෂී, අවාසනාවන්ත, නිර්ණායක, අවාසනාවන්ත, නිර්දෝෂී, අවාසනාවන්ත, නිර්ණායක, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, නිර්දෝෂී, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, අවාසනාවන්ත, නිර්ණායක, අවාසනාවන්ත, නිර්භීත, අශෝභන, අවාසනාවන්ත, නිර්වින්දනය, නපුරු, අප් , උද්යෝගිමත්, ප්‍රීතිමත්, උනන්දුවක්, ආඩම්බර, පිළිගත්, ශක්තිමත්, සාමකාමී, සමීප, ශුභවාදී, කම්මැලි, දිගු, මානසික අවපීඩනය, මංමුලා සහගත, අතහැර දැමූ, වැරදිකරු, වළක්වා ගැනීම, බිය උපදවන, බලාපොරොත්තු සුන් වූ, අනුමත නොකරන, රළු, ඒ, තර්ජනයට ලක් වූ, ඇඳ, ප්‍රතික්ෂේප වූ, විෂය, අවිනිශ්චිත, නොඉවසිලිමත්, බියකරු, බිය, පුදුම, සතුට, දුක, අකමැති, කෝපය

ස්ටිකරය විකිණීමට ඇත චිත්තවේග චුම්බක රෝදය

110694705_overland-bikkies_O9UDB
https://www.redbubble.com/i/sticker/Wheel-Of-Emotions-Magnet-by-cristianbalmus/110694705.EJUG5?asc=u

Wheel Of Emotions Magnet – WORD LIST

WORRIED, OVERWHELMED, FRIGHTENED, TERRIFIED, SHOCKED, DISMAYED, DISILLUSIONED, PERPLEXED, ASTONISHED, AWE, EAGER, ENERGETIC, LIBERATED, ECSTATIC, AMUSED, INQUISITIVE, IMPORTANT, CONFIDENT, RESPECTED, FULFILLED, COURAGEOUS, PROVOCATIVE, LOVING, HOPEFUL, SENSITIVE, PLAYFUL, OPEN, INSPIRED, INDIFERENT, APATHETIC, ISOLATED, ABANDONED, EMPTY, INFERIOR, VULNERABLE, POWERLESS, VICTIMIZED, IGNORED, ASHAMED, REMORSEFUL, HESITANT, AVERSION, DETESTABLE, REVULSION, REVOLTED, REPUGNANT, LOATHING, SARCASTIC, SKEPTICAL, SUSPICIOUS, WITHDRAWN, IRRITATED, INFURIATED, HOSTILE, PROVOKED, ENRAGED, FURIOUS, VIOLATED, RESENTFUL, JEALOUS, INSECURE, DEVASTATED, EMBARRASSED, RIDICULED, DISRESPECTED, ALIENATED, INADEQUATE, INSIGNIFICANT, WORTHLESS, INFERIOR, INADEQUATE, STARTLED, CONFUSED, AMAZED, EXCITED, JOYFUL, INTERESTED, PROUD, ACCEPTED, POWERFUL, PEACEFUL, INTIMATE, OPTIMISTIC, BORED, LONLEY, DEPRESSED, DESPAIR, ABANDONED, GUILTY, AVOIDANCE, AWFUL, DISAPPOINTED, DISAPPROVAL, CRITICAL, DISTANT, FRUSTRATED, AGGRESSIVE, MAD, HATEFUL, THATEFUL, THREATENED, HURT, HUMILIATED, REJECTED, SUBMISSIVE, INSECURE, ANXIOUS, SCARED, FEAR, SURPRISE, HAPPY, SAD, DISGUST, ANGER