ଇମୋସନ୍ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟ୍ ର ଚକ | – ଓଡିଆ (ଓଡିଆ)

Wheel Of Emotions Magnet

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସନ୍ ର ଘଟଣା | ଫାରାଡେଙ୍କ ନିୟମ – ଓଡିଆ (ଓଡିଆ)

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସନ୍ ର ଘଟଣା ମାଇକେଲ୍ ଫାରାଡେ ଏବଂ ଜୋସେଫ୍ ହେନେରୀଙ୍କ ଦ୍ discovered ାରା ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା, ପ୍ରଥମ ପରୀକ୍ଷଣର ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋମ୍ୟାଗ୍ନେଟିକ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସନ୍ ଘଟଣାକୁ ଆଲୋକିତ କରି 1931 ମସିହାରେ ଫାରାଡେ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା | ବ elect ଦ୍ୟୁତିକ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଇନଡକ୍ସନ୍ ର ଘଟଣା ଏକ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଚୁମ୍ବକୀୟ ଫ୍ଲକ୍ସ ଦ୍ୱାରା ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ଏକ ସର୍କିଟରେ ଏକ ପ୍ରେରିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋମୋଟାଇଭ୍ ଭୋଲଟେଜ୍ ଏବଂ ଏକ ପ୍ରେରିତ କରେଣ୍ଟରେ ଦେଖାଯାଏ | ଘଟଣାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିବା ଏକ ସରଳ ପରୀକ୍ଷଣ ଚିତ୍ର 1 ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି | ଟର୍ମିନାଲ୍ ଗୁଡିକରେ ଆମର ଏକ କୋଇଲ୍ ଅଛି ଯାହାର ଏକ ବନ୍ଦ ସର୍କିଟ୍ ଗଠନ କରି ଆମେ ଏକ ମିଲିୟାମିଟର ସଂଯୋଗ କରୁ | ଏହି ସର୍କିଟ ପରିସରରେ ଆମେ ଏକ ଚୁମ୍ବକ ଆଣିଥାଉ | ଯଦି ଚୁମ୍ବକ ବିଶ୍ରାମରେ ଥାଏ, ଆମ୍ମିଟର କ current ଣସି କରେଣ୍ଟକୁ ସୂଚିତ କରେ ନାହିଁ | ଯଦି ଚୁମ୍ବକକୁ କୋଇଲ ମଧ୍ୟରେ ପଛକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଏ ତେବେ ଆମ୍ମିଟରର ଛୁଞ୍ଚିକୁ ବୁଲାଇଥାଏ ଯାହା ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ କରେଣ୍ଟ୍ର କୋଇଲ୍ ସର୍କିଟ୍ରେ ଉପସ୍ଥିତି ସୂଚାଇଥାଏ ଯାହା ସୂଚାଇଥାଏ ଯେ ଏହି ସିଷ୍ଟମ୍ (କୋଇଲ୍ + ଚୁମ୍ବକ) ଏକ ବ electric ଦ୍ୟୁତିକ ଜେନେରେଟର, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋମୋଟିଭ୍ ଭୋଲଟେଜ୍ ପରି ବ୍ୟବହାର କରେ | ଭୋଲଟେଜ୍ ପ୍ରେରିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ମୋଟର କୁହାଯାଏ |

Legea lui Faraday
ଚିତ୍ର 1
  • A. ବିଶ୍ରାମ ସମୟରେ ଚୁମ୍ବକ
  • B. ଚୁମ୍ବକ ବାମକୁ ଗତି କରୁଛି |
  • C. ଚୁମ୍ବକ ଡାହାଣକୁ ଗତି କରୁଛି |

ଲେଞ୍ଜଙ୍କ ନିୟମ |
ପ୍ରେରିତ କରେଣ୍ଟର ଦିଗ ଚୁମ୍ବକର ଗତିବିଧି ଏବଂ ଚୁମ୍ବକର ପୋଲଗୁଡ଼ିକ କୋଇଲି ଆଡକୁ କିପରି ଜଡିତ ତାହା ସହିତ ଜଡିତ | ନିୟମ ଯାହା ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ କରେଣ୍ଟ ଏବଂ ପ୍ରେରିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋମୋଟିଭ୍ ଭୋଲଟେଜ୍ ର ଦିଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଭାବରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି: ପ୍ରେରିତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋମୋଟିଭ୍ ଭୋଲଟେଜ୍ ଏବଂ ପ୍ରେରିତ କରେଣ୍ଟ୍ର ଇନ୍ଦ୍ରିୟାତ୍ମକ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ରର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଭଳି ଏକ ଅର୍ଥ ଅଛି | ଘଟଣାର କାରଣ) ଚିତ୍ର 1 ରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ ପରୀକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଲେଞ୍ଜର ନିୟମର ପ୍ରୟୋଗ ନିମ୍ନରେ ବର୍ଣ୍ଣିତ | ଚିତ୍ର 2 ରେ ଚୁମ୍ବକଟି କୋଇଲ୍ ଟର୍ନ୍ ମଧ୍ୟରେ N ପୋଲ ସହିତ ପ୍ରବେଶ କରେ | ଇନ୍ଦ୍ରିୟାତ୍ମକ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର B ଇନଡକ୍ଟର ବାମ ଆଡକୁ ଥାଏ ଏବଂ କୋଇଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଏକ ବ increasing ୁଥିବା ଫ୍ଲକ୍ସ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଲେଞ୍ଜଙ୍କ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ଚୁମ୍ବକୀୟ କ୍ଷେତ୍ର B ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ବୃଦ୍ଧିକୁ ବିରୋଧ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଫ୍ଲକ୍ସ ସୃଷ୍ଟି କରିବ, ଅର୍ଥାତ୍ ଇନ୍ଦ୍ରିୟାତ୍ମକ ବି ବିପରୀତ ଦିଗରେ ରହିବ | ତେଣୁ, କୋଇଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ କରେଣ୍ଟରେ ଏପରି ଏକ ଦିଗ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଏହା ଏକ ପ୍ରେରିତ B କୁ B ଇନଡକ୍ଟରର ବୃଦ୍ଧିକୁ ବିରୋଧ କରେ |

Faraday's law ଚୁମ୍ବକ ପ୍ରବେଶ କରେ |
ଚିତ୍ର 2

ଭାବନାର ଚୁମ୍ବକୀୟ ଚକ – ଶବ୍ଦର ତାଲିକା |

ଚିନ୍ତିତ, ଅତିଶୟ, ଭୟଭୀତ, ଭୟଭୀତ, ଚକିତ, ଅତିଶୟ, ନିରାଶ, ବିସ୍ମିତ, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ, ସମ୍ମାନ, ଉତ୍ସାହୀ, ଉତ୍ସାହୀ, ମୁକ୍ତ, ଆନନ୍ଦିତ, ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ, ଆମୋଦିତ, ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ, ଖୋଲା, ଅନୁପ୍ରାଣିତ, ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ, ଆପାଥିକ୍, ବିଚ୍ଛିନ୍ନ, କ୍ଷମତା, ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ, ଶକ୍ତି, ବିକୃତ, ଅବହେଳିତ, ଲଜ୍ଜାଜନକ, ଘୃଣ୍ୟ, ଘୃଣ୍ୟ, ଘୃଣ୍ୟ, କ୍ରୋଧିତ, ହୋଷ୍ଟେଲ୍, କାରଣ, କ୍ରୋଧିତ, ଅଣସଂରକ୍ଷିତ, ଅଣସଂରକ୍ଷିତ, ଅଣସଂରକ୍ଷିତ, ଅଣସଂରକ୍ଷିତ, ଜାତକ , ଉତ୍ତେଜିତ, ଆନନ୍ଦଦାୟକ, ଆଗ୍ରହୀ, ଗର୍ବିତ, ସ୍ୱୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ, ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ, ଅନ୍ତରଙ୍ଗ, ଆଶାବାଦୀ, ବିରକ୍ତ, ଦୀର୍ଘ, ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ, ହତାଶ, ପରିତ୍ୟକ୍ତ, ଦୋଷୀ, ଏଡାଇବା, ଭୟଭୀତ, ନିରାଶ, ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ, ଅଶୋଧିତ, THAT, THREATENED, INJURED, UMI ଶଯ୍ୟା, ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ, ବିଷୟ, ଅଣସଂରକ୍ଷିତ, ସମ୍ବେଦନଶୀଳ, ଭୟ, ଭୟ, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ, ଖୁସି, ଦୁ AD ଖ, ଅସନ୍ତୋଷ, କ୍ରୋଧ |

ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଷ୍ଟିକର୍ | ଇମୋସନ୍ ମ୍ୟାଗ୍ନେଟ୍ ର ଚକ |

110694705_overland-bikkies_O9UDB
https://www.redbubble.com/i/sticker/Wheel-Of-Emotions-Magnet-by-cristianbalmus/110694705.EJUG5?asc=u

Wheel Of Emotions Magnet – WORD LIST

WORRIED, OVERWHELMED, FRIGHTENED, TERRIFIED, SHOCKED, DISMAYED, DISILLUSIONED, PERPLEXED, ASTONISHED, AWE, EAGER, ENERGETIC, LIBERATED, ECSTATIC, AMUSED, INQUISITIVE, IMPORTANT, CONFIDENT, RESPECTED, FULFILLED, COURAGEOUS, PROVOCATIVE, LOVING, HOPEFUL, SENSITIVE, PLAYFUL, OPEN, INSPIRED, INDIFERENT, APATHETIC, ISOLATED, ABANDONED, EMPTY, INFERIOR, VULNERABLE, POWERLESS, VICTIMIZED, IGNORED, ASHAMED, REMORSEFUL, HESITANT, AVERSION, DETESTABLE, REVULSION, REVOLTED, REPUGNANT, LOATHING, SARCASTIC, SKEPTICAL, SUSPICIOUS, WITHDRAWN, IRRITATED, INFURIATED, HOSTILE, PROVOKED, ENRAGED, FURIOUS, VIOLATED, RESENTFUL, JEALOUS, INSECURE, DEVASTATED, EMBARRASSED, RIDICULED, DISRESPECTED, ALIENATED, INADEQUATE, INSIGNIFICANT, WORTHLESS, INFERIOR, INADEQUATE, STARTLED, CONFUSED, AMAZED, EXCITED, JOYFUL, INTERESTED, PROUD, ACCEPTED, POWERFUL, PEACEFUL, INTIMATE, OPTIMISTIC, BORED, LONLEY, DEPRESSED, DESPAIR, ABANDONED, GUILTY, AVOIDANCE, AWFUL, DISAPPOINTED, DISAPPROVAL, CRITICAL, DISTANT, FRUSTRATED, AGGRESSIVE, MAD, HATEFUL, THATEFUL, THREATENED, HURT, HUMILIATED, REJECTED, SUBMISSIVE, INSECURE, ANXIOUS, SCARED, FEAR, SURPRISE, HAPPY, SAD, DISGUST, ANGER